Fred Raymond

ABU/COBRA/TIGER FORCE/HEADQUARTERS Companies ’68/’69
[email protected]

atr_cib_mw

I arrived in RVN as a 2LT in January 1968 and was assigned as the Platoon Leader for the 3rd Platoon of C Company. I served there from January through April 1968. I then served as the Platoon Leader of the Tiger Force from May to September of 1968. From October to January 1968 I was the S-3 (Air) for the battalion. Upon my return from my extension leave in February 1969 I was assigned as the Company Commander for HHC. In March of 1969 I was promoted to Captain and became the Company Commander for Company A and I served in that capacity until August 1969 when I returned to the states.

I retired in December of 2001 as a Major General with my last assignment as the Deputy Commanding General for the ARNG with the US Army Forces Command at Ft MacPherson, Georgia.

fred_raymond-2LT. Fred Raymond holding can on Hill 282